Canadian Comedy Awards
   


Select a year from the drop-down to view the list of nominees in each category for the selected year. Award recipients are in bold.

SELECT YEAR :
Multimedia / Canadian Comedy Person of the Year
Nikki Payne
Gerry Dee - Gerry Dee
Kenny Hotz - Kenny Hotz
Martin Short - Martin Short
Steve Patterson - Steve Patterson
Multimedia / Best Radio Program or Clip
This Is That
Am I Right?
Anything Goes - Guy Earle Controversy
The Debaters - Fast Food
The Debaters - Breaking Up
Multimedia / Best Podcast
Stop Podcasting Yourself
Hold Your Applause
Illusionoid
The SeanPod
The Sunday Service Presents: A Beautiful 45
Live / Best Male Stand-Up
Ron Sparks
Dave Merheje
Mark Forward
Pete Zedlacher
Ron Josol
Live / Best Female Stand-Up
Kristeen von Hagen
Allison Smith
Christina Walkinshaw
DeAnne Smith
Kate Davis
Live / Best Stand-Up Newcomer
Steve Patrick Adams
Heidi Brander
Josh Williams
Julie Kim
Tom Henry
Live / Best Sketch Troupe
Falcon Powder
Hot Thespian Action
Jape
Peter N' Chris
Uncalled For
Live / Best Improv Troupe
The Sunday Service
2-Man No-Show
Blind Date on Tour
M and M Improv
Mantown
Live / Best Male Improvisor
Matt Baram
Alastair Forbes
Mark Meer
Ryan Beil
Taz VanRassel
Live / Best Female Improvisor
Rebecca Northan
Caitlin Howden
Dale Boyer
Sarah Hillier
Stacey McGunnigle
Live / Best Comedic Play, Revue or Series
Blind Date
Celebrity Roasts
Hypnogogic Logic
Rap Battlez!
The Script Tease Project
Live / Best One Person Show
Sex, Religion & Other Hang-ups
ELLAmentary
Mickey & Judy
The Best of The Newsdesk with Ron Sparks
The Cockwhisperer: A Love Story
Live / Best Taped Live Performance
Mark Forward - The Late Late Show with Craig Ferguson
Steve Patterson, Sean Cullen, Pete Johannson, Derek Edwards, Nathan Macintosh - CBC's The Debaters - Tea vs. Coffee, Too Many TV Channels
Nathan Macintosh - Comedy Now!
Darrin Rose - Comedy Now!
Graham Chittenden - Comedy Now!
Television / Best TV Show
Picnicface
Almost Heroes
CBC's The Debaters
Michael: Tuesdays and Thursdays
Todd and the Book of Pure Evil
Television / Best Direction - Television Program or Series
Mark McKinney - Less Than Kind Ep. 313, March Fourth
Adam Brodie, Dave Derewlany - Funny as Hell
Kenny Hotz, Sebastian Cluer - Kenny Hotz's Triumph of the Will
Don McKellar - Michael: Tuesdays and Thursdays
Craig David Wallace - Todd and the Book of Pure Evil
Television / Best Writing - Television Program or Series
Andrew Bush, Garry Campbell, Kyle Dooley, Cheryl Hann, Mark Little, Brian Macquarrie, Evany Rosen, Scott Vrooman, Bill Wood - Picnicface
Russell Peters, Clayton Peters, Luciano Casimiri, Kristeen von Hagen, Jean Paul - A Russell Peters Christmas
Ken Finkleman - Good God
Bob Martin - Michael: Tuesdays and Thursdays
Matt Watts - Michael: Tuesdays and Thursdays
Television / Best Performance by a Male - Television
Bob Martin - Michael: Tuesdays & Thursdays
Ryan Belleville - Almost Heroes
Pat Thornton - Comedy Bar
Darrin Rose - Mr. D
Bill Turnbull - Todd and the Book of Pure Evil
Television / Best Performance by a Female - Television
Lauren Ash - Almost Heroes
Samantha Bee - Good God
Tommie-Amber Pirie - Michael: Tuesdays and Thursdays
Naomi Snieckus - Mr. D
Amy Matysio - Single White Spenny
Television / Best Performance by an Ensemble - Television
Picnicface
Jason Priestley, Donavon Stinson, Ernie Grunwald, Peter MacNeill, Tracy Dawson - Call Me Fitz
Ken Finkleman, Lolita Davidovich, Samantha Bee, Jason Weinberg, John Ralston, April Mullen, Stephanie Mills, Janet van de Graaf, Stephen McCarthy, Jud Tyler, Brendan Gall, John White, Doug Murray - Good God
Jesse Camacho, Benjamin Arthur, Wendel Meldrum, Nancy Sorel, Brooke Palsson - Less Than Kind
Bob Martin, Matt Watts, Tommie-Amber Pirie, Pablo Silveira, Jennifer Irwin - Michael: Tuesdays and Thursdays
Film / Best Film
Roller Town
Mihkel Harilaid, Brigitte Kingsley - Dark Rising: Summer Strikes Back
Kevin Tierney - French Immersion
Jordan Gross, Mike MacMillan - Long Branch
Carolyn Bennett, Kevin MacDonald, Scott McCrickard, Ron Sparks, Winston Spear - The Trial
Film / Best Performance by a Male - Film
Gavin Crawford - French Immersion
Robb Wells - Beat Down
Boomer Phillips - Bounty Hunters - aka Bail Enforcers
Pardis Parker - The Dance
Winston Spear - The Trial
Film / Best Performance by a Female - Film
Jocelyne Zucco - Funkytown
Marthe Bernard - Beat Down
Brigitte Kingsley - Dark Rising: Summer Strikes Back
Olunike Adeliyi - French Immersion
Carolyn Bennett - The Trial
Film / Best Writing - Film
Scott Vrooman, Mark Little, Andrew Bush - Roller Town
Jefferson Lewis, Kevin Tierney - French Immersion
Rob Baker, Dale Boyer, Adam Cawley, Chris Earle, Brian G. Smith - Live from the CenTre: Animal Literacy Group
Paolo Mancini, Thomas Michael - Running Mates
Pardis Parker - The Dance
Film / Best Direction - Film
Andrew Bush - Roller Town
Deanne Foley - Beat Down
Brett Blackwell - Boss of Me
Kevin Tierney - French Immersion
Kevin MacDonald, Ron Sparks - The Trial
Internet / Best Web Series
The Casting Room
Comedy Bar
Goodbye Sara Hennessey
Scott Thompson's Fruit Blog
Sexy Nerd Girl
Internet / Best Web Clip
Riverdale: The Archie Movie Trailer
Acting Real
Call Me Dad
Comedy Bar - Makin' a Show
The Fish Bride
Juried Categories / Phil Hartman Award
Jo-Anna Downey
Colin Mochrie
Eric Toth
Joe Flaherty & David Flaherty
Kate Davis
Juried Categories / Dave Broadfoot Award
Colin Mochrie
Juried Categories / Roger Abbott Award
Simon Fraser